| 278. gardový motostřelecký pluk |
Do roku 1968 byl v Zákupech 53. silniční prapor a rámcový 24. cisternový prapor. Silniční prapor se přestěhoval do Opavy a cisternový do Terezína. Pro motostřelecký pluk bylo poskytnuto 5 500 m2 ubytovacích ploch, 2 000 m2 skladovacích a 900 m2 garáží.
278. gardový motostřelecký pluk měl dva tisíce vojáků a důstojníků. Dále zde bylo 200 bytů pro rodiny důstojníků. Někteří důstojníci uspořádali v Zákupech také svatbu.
V květnu 1970 při přesunu kolony ze cvičení do Zákup probíhalo vítání ve městě, generálové a důstojníci z Milovic, z velení divize i pluku, civilní zástupci, všichni zdravili vracející se pluk. Ale o kousek dál u jedné restaurace začala poměrně velká skupina mládeže házet po vojácích na obrněné technice kameny a lahve, na straně vojáků bylo několik zraněných a údajně došlo i ke ztrátám na životech.










Příslušníci pluku se účastnili v létě 1980 natáčení filmu V týlu nepřítele a také filmu Osvobození. Obojí probíhalo v Mostě. Na exkurze se jezdilo do Prahy, pluk měl i vlastní kapelu a soubor. Probíhaly také třítýdenní výměny rot s útvary ČSLA, například s útvarem v Chebu. Cvičení probíhala na Libavé a Doupově, často probíhaly střelby ve Svébořicích. Při cvičení Štít 84 na závěr vystoupila i bulharská kapela Stříbrná křídla. V Mladé Boleslavi byl radiopolygon pro výcvik spojařů, i zde probíhala cvičení. Probíhaly také přesuny techniky, včetně přesunů tanků až na 500 km po republice při cvičení Štít-84.
Automobilní rota pomáhala českým občanům s dovozem dřeva. Útvar měl také své telecentrum, tedy malé televizní studio, které zajišťovalo v některé hodiny dne televizní vysílání programů, jak sovětské televize, tak i některé pořady z Milovic. Novou ošetřovnu stavěly čs. stavební podniky. Vojáci pluku jezdili také na brigády do královédvorských železáren u Berouna, jako protislužbu obdržel pluk potřebné železo. V srpnu 1981 si také důstojníci udělali výlet do Vysokých Tater, kde se podívali až k Solisku. Tento výstup do 2 030 m. n. m. zvládli v letní důstojnické uniformě.



Odsun probíhal od 17. září 1990 do 22. března 1991 ve 20 transportech. Československá strana převzala prostory v květnu 1991. Stará budova kasáren, původně lesnická škola, zůstala bez využití a rychle chátrala. Kolem roku 2019 byla zbourána a zachováno bylo jen jedno křídlo, které se následně obnovilo. Budova štábu byla kompletně zbourána a zůstává zachována pouze budova nových kasáren. Dále zde je několik dalších původních budov v soukromých rukách. Většinu autoparku dnes zabírá továrna.








