| 55. samostatný tankový prapor |
| 375. tankový pluk |
Ze Šumperka odešel v roce 1968 60. tankový pluk ČSLA, jehož novým posádkovým městem se stal východoslovenský Kežmarok. Sovětská vojska ve dnech 11. až 12. října 1968 převzala tzv. Severomoravská kasárna (původní Nová kasárna z roku 1890), posádkový muniční sklad Dolní Temenice, sklad ženijní munice Horní Temenice, střelnici Dolní Temenice, cvičiště a střelnici Rapotín (všechny vybudovány v roce 1938). Lokalita Šumperk Bratrušov byla využívána jako sklad PHM a munice a garáže vojenské techniky. V 70. letech v Šumperku v Domě důstojníků vystupovala česká rocková kapela Planeta a ve venkovním prostoru sovětská zpěvačka Aleksandra Strelčenko.



Ve dnech 24.-25. dubna 1990 v rámci odchodu odjelo 250 příslušníků 55.tankového praporu (VÚ-65452), kteří měli k dispozici tři železniční transporty pro odvoz 40 tanků. Krátce poté nastalo vagónování 94 tanků, 20 BVP a 18 samohybných houfnic 375. tankového pluku (VÚ-83037), k čemuž bylo ve dnech 5.-11.května využito 9 železničních transportů a jeden silniční převoz. Po odsunu sovětských jednotek byly uvolněné objekty předány civilním uživatelům 5. června, kasárna 12. června. Uvolněno bylo také 256 bytů. V Šumperku byla velká část budov přestavěna na byty, další budovy využívají různé organizace či firmy. Autopark byl zbourán a je zde nákupní centrum.






