| 27. gardový samostatný spojovací prapor |
| 275. gardový motostřelecký pluk |
V Mladé Boleslavi sídlil štáb 18. gardové motostřelecké divize, spojovací prapor, motostřelecký pluk a několik dalších menších pracovišť. Tato divize původně působila v Kaliningradské oblasti u města Gusev. V Mladé Boleslavi do roku 1968 sídlil 8. motostřelecký pluk ČSLA s 1 300 vojáky. Ti se přesunuli do Bratislavy. A také 2. automobilní prapor – rámcový. Pro 18. motostřeleckou divizi bylo poskytnuto ve městě 11 tisíc m2 prostor pro ubytování, 6 500 m2 skladovacích ploch a 2 500 m2 garáží. Kromě pracovišť v tabulce výše, zde bylo také obchodní oddělení sítě Vojentorg a ubytovací správa.

Ve městě využívala divize objekty v Kasárnách 9. května, Kasárna Jana Žižky, budovu divizního velitelství, cvičiště a střelnici Nepřevázka, muniční sklad Vinařice, sklad PHM Hejtmánka, garážové přístřešky Jemníky, zbrojní dílny v Palackého ulici, sklad v Engelsově ulici, svobodárnu v Jilemnického ulici a také přes 600 bytů pro rodiny důstojníků.
V roce 1976 se 3. motostřelecký prapor 275. motostřeleckého pluku účastnil natáčení filmu Osvobození Prahy. Velitel praporu si dokonce zahrál roli velitele partyzánského oddílu. Díky tomu, že velká část příslušníků praporu hrála ve filmu německé vojáky, kolovalo po natáčení po pluku mnoho německých předmětů. Nášivky, límcové a náramenní výložky a další drobnosti. Zvlášť se cenily slepé náboje do německého automatu. Pasovaly do 9 mm pistole Makarov a díky tomu se mezi důstojníky našli vtipálci, kteří s nimi stříleli.





Vojáci se účastnili nejen kulturních akcí ve městě, ale také brigád, ať už v cementárně Mokrá v roce 1970, tak i v automobilce Škoda ve výrobě automobilů. A to minimálně koncem 80. let. V roce 1980 vystupovala v místním Domě důstojníků známá sovětská zpěvačka Alla Pugačeva. Děti důstojníků se účastnily branných her, jako byla hra Zarnica. Navštěvovaly sovětskou školu č. 34 v Mladé Boleslavi.
Celá divize měla na konci 80. let 13 tisíc vojáků a důstojníků, v Mladé Boleslavi jich bylo 2 900. V divizi bylo celkem 200 tanků, 650 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 250 děl a houfnic nad 100 mm a 4 300 tun munice.

Při odsunu divize probíhal z nádraží Bezděz od 12. prosince 1990 do 18. ledna 1991 přesun spojovacího praporu. Další části divize odjížděly z nádraží Bezděz a Mimoň od začátku listopadu 1990 do konce ledna 1991.
Motostřelecké pluky a dělostřelecký pluk odjížděly od září 1990 do dubna 1991. Ve 24 transportech od 13. září 1990 do 19 února 1991 odjížděl z nádraží v Bezdězu 275. gardový motostřelecký pluk. Součástí pluku bylo 1 800 vojáků a důstojníků. Celkem divize potřebovala pro odsun 163 transportů.
V budově štábu divize je dnes domov důchodců, v budově kasáren motostřeleckého pluku jsou byty. Další části jsou využívány k podnikání.




