Menu Zavřeno

KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY

209. vojenská nemocnice

Původně byla v Kostelci léčebna respiračních nemocí a tuberkulózy. Areál nemocnice byl předán sovětské straně v roce 1971. V objektu následně působila 209. vojenská nemocnice, která zajišťovala lékařskou pomoc Milovicím a dalším okolním útvarům. Sloužilo zde 32 vojáků, 26 důstojníků a 140 občanských pracovníků. Dále zde žilo 56 rodinných příslušníků. K dispozici měli 61 bytů.

Vybavení nemocnice zahrnovalo 46 automobilů a 140 tun zdravotnického materiálu. Kromě různých ošetření a léčby, zde bylo také porodní oddělení pro sovětské ženy z blízkých posádek, například z Milovic. V rodném listě vydávaném na velvyslanectví měly tyto děti napsáno místo narození Praha.

V laboratoři nemocnice
Kasárenská budova
Autopark nemocnice
Dozorčí autoparku
Vojáci a RAF-22031 Latvija v sanitním provedení
Buchanky v sanitním provedení v autoparku
Jedna z nemocničních budov
Příjmové oddělení nemocnice, v prvním patře rentgen
Pohled do kasárenské části objektu
Personál nemocnice
Společné foto personálu
Vrátnice a brána do areálu
Porodní oddělení
Cvičení ve stavbě polní nemocnice
Polní nemocnice v provozu
Technika potřebná k provozu polní nemocnice
Operační sál
Z běžného života nemocnice

Hlavní pavilon měl kapacitu 160 lůžek, dětský pavilon 60 lůžek. Do vozového parku nemocnice obdržela 3 vozy Škoda 1203 v sanitní úpravě a jeden mikrobus. Sanita se používala například pro převoz těžce nemocných do nemocnice v Motole. Dále měl útvar školní autobus PAZ pro převoz dětí do školy a také autobus Karosa, před ním i vůz 706 RTO. Karosa a RTO se používaly na výlety a exkurze. PAZ se podařilo dvakrát převrátit, naštěstí bez dětí Později dorazily i vozy RAF 2203 Latvija v sanitní úpravě. Z vojenské techniky to byly různé ZiLy, GAZy-66 a Buchanky 452 a 3962.

Strážní pes, který hlídal v 70. letech park, teplárnu a PZH se jmenoval Zilda.

Odsun probíhal koncem května 1991 ze stanice Český Brod. Začátkem června byl areál předán čs. straně. V 90. letech zde ještě zčásti fungovala nemocnice v civilním režimu, v suterénu fungovala prádelna. Postupně ale byl provoz utlumen a již spoustu let je nejen hlavní budova, ale i další stavby bez využití a prázdné. Vrátnici využívá policie jako služebnu, bývalou budovu dětského oddělení, postavenou v 80. letech, provozuje jako sklad pražská nemocnice.

Hlavní budova nemocnice
Vedle nadzemních podlaží má nemocnice i dvě podzemní podlaží
Vstup do příjmového oddělení
Jedna z budov, kde byla další oddělení nemocnice
Vrátnice do areálu
Schody v hlavní budově
Vybavení prádelny
Pračka Romo
Místnost v přízemí
Hlavní hala
Společenský sál
Malba na stěně
Stůj, napětí
Laboratoř nemocnice
Osvětlení operačního sálu
Další vybavení nemocnice
Kotelna nemocnice
U kotelny
Garáže v autoparku
Cedule parkovacího místa pro autobus PAZ-672
Další garáže a sklady
Další budova nemocnice
Dětské oddělení z 80. let
Celkový pohled na kotelnu