| 1227. centrální nemocnice |
Vojenská nemocnice s administrativní budovou v Josefově byla převzata sovětskou stranou v říjnu 1968, areál má asi 1,56 ha. Přidruženy byly další prostory, například dvojitá kasárna I. Areál má uzavřené nádvoří a čtyři křídla. V zadní části je stranou mimo křídla ještě kotelna a technické zázemí s garážemi. U nemocnice sloužilo 80 vojáků, 60 důstojníků, 6 praporčíků a 395 občanských pracovníků. Dále také v 80 bytech žilo 165 rodinných příslušníků.
Výstrojní sklady měly přiděleno 40 vojáků, 6 důstojníků, 10 praporčíků a 10 občanských pracovníků. Ve skladu bylo uloženo 8 160 tun výstrojního materiálu. Rodinných příslušníků žilo v 16 bytech celkem 50. Sklady byly v Korunních hradbách a na Kozím plácku. V Korunních hradbách bylo i ubytování pro strážní službu.
Škola byla v Husově ulici v centru Jaroměře. U řeky Metuje bylo PZH. V květnu 1969 byly dodatečně přidruženy sovětským útvarům další skladovací objekty a v prosinci 1971 objekt dvojitých kasáren III pro bytové účely. Celkem bylo v Josefově v užívání sovětských vojsk 216 bytů, z toho 120 bytů byly objekty svobodáren pro personál nemocnice. Někteří si však za pobytu stěžovali na špatný stav bytů ve starých domech. Byly vybudovány ale také bytovky a svobodárny u letiště, především pro civilní personál nemocnice. Také začala u silnice nedaleko letiště vznikat nová poliklinika.




















Příležitostně probíhaly brigády pro nedaleké JZD V. I. Lenina Smržov, což se chodilo z čs. strany vyjednávat do budovy nemocnice k veliteli posádky. Podařilo se například v rámci družby domluvit brigádníky na 2 týdny na sklizeň okurek. Některé přerostlé okurky si pak vojáci brali stranou. Vojáci využili toho, že se dostali ven z kasáren a rádi obchodovali s místními občany i zaměstnanci JZD.
Nedaleko Bastionu I a Dvojitých kasáren byl Vojentorg, kde se dalo koupit v ČSSR nesehnatelné zboží, vybavení kuchyně, rádio, ruské bonbony a další produkty.
Naproti nemocnice byla na adrese Josefov 418 umístěna vojenská poliklinika. Dále zde měla své pracoviště i KGB a její zvláštní oddělení.
V Bastionu I a přilehlých kasárnách byly sklady, sklady PHM, autopark pro zdravotnická vozidla, v bývalé prachárně bastionu dílna pro údržbu vozidel. Tam byla probourána velká vrata.
V centru Josefova byl také Dům důstojníků přezdívaný Klub Lina, v bývalé Důstojnické Besedě. Tam vystupovali různí hosté, včetně skupiny Plamja.
Na výlety jezdil personál nemocnice často do Náchoda, případně na Sněžku.
Odsun probíhal v květnu 1991, avšak skladovací haly Kozí plácek byly uvolněny již v srpnu 1990. Při předávání objektu vojenské nemocnice 4.5.1991 byl stav velmi dobrý a objekt se mohl nadále využívat. Jedno jediné okno bylo rozbité.
Součástí nemocnice byly i různé trezory, nejstarší byly z dob Rakousko-Uherska. Kromě nich brzy zmizela i zeď oddělující nemocnici od vedlejší zástavby. Po převzetí nemocnice čs. armádou, se zde již žádný zdravotnický provoz neorganizoval a budova byla zakonzervována. Po roce 2006 byla budova převedena na město, ale využívána je pouze filmaři, či příležitostně pro kulturní akci.


















































