| 122. raketová brigáda |
V roce 1979 se rozhodlo velení NATO rozmístit do několika evropských zemí 572 střel s plochou dráhou letu a raket Pershing 2. Šlo o umístění do Německa, Velké Británie, Belgie, Nizozemí a Itálie. Jako reakce na tuto událost rozhodlo sovětské vedení umístit v NDR a ČSSR operačně-taktické rakety s prodlouženým doletem OTR-22 (9K76 TEMP-S). Odpalovací zařízení na podvozku MAZ-543 neslo označení 9P120, rakety 9M76 měly dolet 500 až 1 000 km.
122. raketová brigáda byla umístěna v prosinci 1983 do kasáren Jaslo v Hranicích na Moravě. Tato brigáda měla k dispozici 24 odpalovacích zařízení, 39 bojových raket, 15 raketových přepravníků a 13 cvičných raket. Brigáda byla podřízena staršímu představiteli hlavního velitele spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy při Ministerstvu národní obrany ČSSR.






Kromě areálu v Hranicích vybudovala brigáda také 3 palebná postavení. Všechny se nacházely ve VVP Libavá, Točka Sever (Stará Voda), Točka Jih (Zelený Kříž), Točka Západ (Přáslavice). V každém postavení bylo 6 úkrytů typu Granit pro 6 odpalovacích zařízení a Granit ve velitelském provedení, kde bylo zázemí pro obsluhu. Dalších 6 odpalovacích zařízení bylo v Hranicích a sloužilo k výcviku posádek. Dále byla pro brigádu vybudována 1857. mobilní raketová technická základna v Kozlově, která měla na starosti údržbu raket a další činnosti.
V únoru 1988 byl na základě podpisu smlouvy o oboustranné likvidaci raket zahájen odsun brigády, které v té době velel podplukovník Vjačeslav Granovskij. Brigáda odjížděla od 25.2.1988 a poslední systémy středního doletu odjely 16. března 1988. Na odsun těchto komplexů dohlížela skupina inspektorů pověřených americkou stranou. Následně byly rakety v SSSR zlikvidovány.
















Po odchodu brigády byla postavení Jih a Sever po krátké době předána čs. straně. Postavení Západ začal využívat prapor oprav techniky 31. tankové divize z Bruntálu. Čs. armáda jej převzala až v dubnu 1990. Do kasáren v Hranicích byl umístěn 361. dělostřelecký pluk ČSLA z Uherského Hradiště, palebná postavení a jejich úkryty Granit se využívala pro uskladnění munice. Týlová část postavení byla využívána pro ubytování vojsk při cvičení ve VVP.
Dnes je areál kasáren v Hranicích využíván soukromým sektorem, kasárenské budovy byly kolem roku 2020 zbourány, úkryt typu Granit v areálu byl také zbourán. Šlo o jediný objekt tohoto typu ve větším městě. Zachovány byly některé menší budovy.
Fotografie z postavení na Libavé, objekty typu Granit a kostel ve Staré Vodě:









