| 333. motostřelecký pluk |
V České Třebové, železničním městě, se do roku 1968 vyskytoval 131. silniční prapor a velení 31. silniční brigády. Prapor se přestěhoval do Moravské Třebové, brigáda do Ústí nad Orlicí. V květnu následujícího roku oba útvary zanikly.
Sovětský 333. motostřelecký pluk s 1 800 vojáky, 40 tanky, 141 BVP, 17 BTR-60 a BTR-70, 18 samohybnými houfnicemi, 18 minomety a 9 samohybnými protitankovými raketovými komplety, využil kasárenský areál a začal budovat domy pro rodiny důstojníků, školku, jesle, sklad PHM, PZH, tankodrom Strakov a střelnici Semanín. Do roku 1989 zde byl i 440. raketový oddíl, ten byl následně přičleněn k 442. raketové brigádě Hvězdov. Bytů pro rodiny důstojníků bylo celkem 317.













Vojáci se dostali i na výlet do Dukelského průsmyku, nebo na návštěvu ČSLA útvaru ve Znojmě. Na konci 80. let navštívil útvar také ministr obrany SSSR, maršál Jazov. Mladší důstojníci chodili na diskotéku do restaurace Moskva vedle nádraží. Později zde byl hotel Padevět.




Odsun probíhal v 11 železničních transportech a jednom silničním od 15. do 27. dubna ze stanic Česká Třebová a Opatov. Do civilního sektoru byly objekty předány 4. května 1990. Poté zde střežili prostor vojáci 82. protiletadlové raketové brigády z Jihlavy. Dnes je areál využíván celní správou, praktickou školou, v budově nové jídelny je prádelna. Autopark využívají menší firmy.








