| 830. sklad zdravotnického materiálu |
Prostory pro umístění zdravotnického skladu v Bystřici pod Hostýnem byly čs. armádou předány v polovině října 1968. Sovětská armáda zde chtěla uložit cca 200 vagonů zdravotnického materiálu a ubytovat cca 20 osob. Střední skupina vojsk v areálu bystřického zámku převzala skladištní budovy 7, 8, 23, 27 a 37, zatímco jako ubytovna, kuchyně, jídelna a umývárna posloužil dřevěný barák 15. Celkem bylo uvolněno 4 300 m2 skladovacích ploch. Koncem října 1968 vyčleněné prostory o velikosti přibližně 100 x 200 metrů převzala jednotka čítající cca 5 důstojníků, 10 vojáků základní služby a 10 občanských zaměstnanců.
Tento sklad zásoboval zdravotnickým materiálem, léčivy a obvazy nejen vojenské nemocnice v Kostelci nad Černými Lesy a Josefově, ale také ošetřovny a zdravotnické prapory napříč sovětskými posádkami v Československu.
Během pobytu sovětské posádky se zde stala i menší přestřelka, kdy se dva důstojníci pohádali o ženu během oslavy, jeden z nich si zašel do bytu pro služební pistoli a když se vrátil, postřelil druhého důstojníka. Následně utekl a rozběhlo se pátrání. Nakonec byl nalezen u rybníka, kde se strhla nejspíš přestřelka, kterou nepřežil.
V areálu sídlila také československá armáda se svými zdravotnickými sklady, příležitostně se konaly společné fotbalové západy, plesy a soukromé oslavy.
Na začátku odsunu v únoru 1990 zmíněný 830. sklad zdravotnického materiálu (VÚ 83612) čítal pět důstojníků, čtyři praporčíky a čtyři vojáky základní služby, které doplňovalo šest občanských pracovníků. V posádce měla sovětská armáda dále k dispozici 16 bytů postavených v rámci komunální výstavby. Mimo jiné v nich bydlelo devět rodin vojáků z povolání čítajících 20 civilních osob. Do června 1990, tj. k počátku 2.etapy odsunu, se počet příslušníků útvaru zvýšil na 22 vojáků (z toho 16 profesionálů) a 10 občanských pracovníků. Počet rodinných příslušníků se zvýšil na 28 osob.


Vyklízení uložených zásob sovětské armády začalo 24.5.1990 a ukončeno bylo 25.9.1990. Jejich celkové množství je uváděno různě. Na počátku odsunu bylo uváděno 2320 tun zdravotnického materiálu, pro jehož odvoz mělo být zapotřebí cca 120 nákladních vagonů. Na konci odsunu byl celkový stav zásob zdravotnického materiálu Střední skupiny vojsk uváděn ve výši 1740 tun, přičemž během 1. etapy mělo být odvezeno 700 tun a zbývající část v průběhu 2. etapy.
Po odchodu sovětského útvaru uvolněné objekty na sklonku září 1990 zpětně převzala Ústřední zdravotnická základna čs. armády.
