| 280. gardový motostřelecký pluk |
V Bohosudově sídlil do roku 1968 58. silniční mostní prapor a 59. silniční speciální mostní prapor ČSLA. Tyto prapory byly následně přesunuty do Nechranic a Háje u Duchcova. K dispozici byly objekty pro ubytování o ploše 5 500 m2, 2 000 m2 pro ubytování a 2 500 m2 pro garážování.
280. gardový motostřelecký pluk zde využíval kromě kasáren v bývalém klášteře také autopark, střelnici v Přítkově a Habarticích , 300 bytů v okolí, posádkový dům důstojníků a cvičiště Srbice. V roce 1969 začala výstavba nové kotelny, do té doby vytápěla areál parní lokomotiva přezdívaná Dubček. Pluk měl 1 900 příslušníků. Ti kromě cvičení s technikou vzpomínají i na zrychlený pěší přesun na vzdálenost 25 km do záložního postavení. Cvičit střelby se jezdilo například do Svébořic, na Doupov, do Kuřívod, do Vrchbělé, účastnili se každoroční soutěže Sniperský výstřel, kde v roce 1987 vyhrála 1. motostřelecká rota útvaru.
Kultura probíhala v klubu Družba, pravidelně například při novoročních oslavách. V 80. letech byla postavena nová jídelna hned vedle kasárenské části. Ve volném čase byli vojáci základní služby na výletech například na Komáří výšce, což je kopec s vyhlídkou nad městem, kam vede i lanovka. Byli také na vystoupení Autorodeo na stadionu, tedy československých kaskadérů s automobily Moskvič. Někteří vojáci se účastnili v Mostě také natáčení válečného filmu studia Mosfilm V týlu nepřítele. Zahráli si vojáky na obou stranách. Ženy a děti důstojníků posádky se zase účastnily natáčení jako váleční běženci. Menší množství se dokonce účastnilo natáčení filmu Vojáci svobody a to v rolích polských partyzánů. I tento film se natáčel v Mostě, na podzim 1974.









Na útvaru se konaly také výměnné pobyty vojáků SA a ČSLA, například s vojáky ze Žatce.
Občas se konaly výlety do Prahy, na Pražský hrad, či Karlův most a k památníku do Terezína. Ženy důstojníků se s rodinami účastnily výletů do Prahy, ale také se věnovaly v tělocvičně aerobiku. Vojáci si v areálu útvaru postavili letní kino. Děti důstojníků chodily do Pionýru, jezdily na tábory, s rodinou například do nedalekého Českého Švýcarska. V roce 1985 byl otevřen dětský klub Sluníčko, kam chodily předškolní děti.
Při výcviku řidičů se konaly 500 km přesuny kolon útvaru. Pro převoz dětí do školy a další cesty obdržel útvar také autobus Družba na podvozku GAZ-66.
Odjezd pluku probíhal od 11. září 1990 do 6. dubna 1991. A právě při přípravě na odvoz techniky došlo k největší nehodě a tragédii v sovětské posádce v Československu. 9. ledna 1991 po vzniku požáru od předehřevu motoru došlo po několika minutách k výbuchu munice tanku a usmrcení 18 vojáků a důstojníků, kteří se snažili tank uhasit. Věž vážící 11 tun letěla až 78 metrů daleko, další části munice a tanku i stovky metrů do obytné zástavby.


Dnes je v areálu kasáren biskupské gymnázium, v části autoparku vznikla výrobní hala, zbytek je po demolici hal prázdný. Areál nové jídelny je oplocen a využíván pro parkování kamionů. Samotná jídelna je ale prázdná a bez využití.






